हिउँ छिचोल्दै साइकलमा जगदुल्ला ताल

 

भनिन्छ नि यात्रा जति कठिन, त्यति नै यादगार । त्यति नै रोमाञ्चक । सहज बाटोमा सहज तबरले यात्रा गर्नुको के स्वाद ? नाकै ठोकिने उकालोमा तपतप पसिना चुहाउँदै साइकल बोक्दाको आनन्द । कम्मर कम्मरसँग सेताम्य हिउँले ढाकिएको चम्किला चाँदीझै फाँट छिचोल्दै गन्तव्य पुग्नुको बेग्लै सुखानुभूति । कठ्याङ्ग्रिदो चिसोलाई बेप्रवाह हिउँ माथि साइकल कुदाउँदाको फरक अनुभूति कस्तो होला ? ४७०० मिटरको उचाइँमा अवस्थित जगदुल्ला तालसम्मको प्रचारप्रसारका लागि साइकल यात्रामा निस्किएका भाष्कर बस्नेतको अनुभव सुनौं यसपालि ।

फरक फरक याममा घुम्न निस्कदा भिन्न भिन्न स्वाद भेटिन्छन्, यहीँ यर्थाथमा विश्वास गर्ने भाष्कर जगदुल्ला ताल वर्षमा कैयौं पटक पुग्छन् । धार्मिक, आध्यात्मिक र जैविक विविधताका हिसाबले धनी गुमनाम जगदुल्ला तालको प्रचारप्रसारमा लाग्दा उनले कैयौं जोर जुत्ताहरु फाँटे । स्थानीय सरकारदेखि प्रदेश सरकारका विभिन्न कार्यालयमा तालको प्रचारप्रसार र पर्यटकीय गन्तव्य बनाउने योजना बोकेर ढोकाहरु ढकढकाउन पुगे । आफ्नै व्यक्तिगत खर्चमा प्रदेश स्तरीय फोटो प्रदशनीसमेत गरे । कर्णाली प्रदेशका फोक्सुण्डो र रारा तालमा हुलका हुल पर्यटकहरु ओइरिदाँ जगदुल्ला तालमा अझै किन पर्यटकहरु आउँदैनन ? उनलाई सधैं पिरोलिरहने प्रश्न यहीँ हो । यसैले आफ्नै ज्यानको बाजी लगाएर यसपालि उनी दोस्रो पटक साइकलमा जगदुल्ला तालसम्म पुगे । अनि सकुशल फर्के ।

कर्णालीका एक पर्यटन यात्री बस्नेत भास्कर

घोडा खच्चर हिँड्ने साघुरो बाटो । कतैकतै त नाकै ठोकिने उकालो । कति ठाउँमा उनलाई साइकलले बोक्थे त कति ठाउँ उनी साइकललार्ई । ‘साइकलसँग प्रेममा बाँधिएपछि त खुसी खोज्न अन्यत्र पुग्नै नपर्ने रहेछ,’ देशका कुनाकन्दरा साइकलमा नापिसकेका उनी पछिल्लो समय डोल्पा सेरोफेरोमा भेटिन्छन् । कलकल बग्ने जगदुल्ला नदीको चिसो पानीले प्यास मेटाउँछन् । थकान मारेर फेरि उकालो उक्लन्छन् । खुट्टा अडिन नसक्ने बाटोमा साइकल ? बाटामा भेटिनेहरु जिब्रो टोक्थे । साइकल त जगदुल्ला ताल पुग्न सक्छ भने हिँडेरै जगदुल्ला किन नपुग्ने ? यहीँ सन्देश पर्यटकहरुमाझ पु¥याउन उनले यो दुश्साहस बोकेका थिए ।

डोल्पाको हिमालमा साइकल चलाउदै बस्नेत भास्कर

टाङटुङे ओढार । लेक उक्लदा गोठालाहरु रात काट्ने आश्रयस्थल । यार्सा बटुल्न जगदुल्ला सेरोफेरो उक्लदा वर्खामा यहीँ ओढारमा गाउँलेहरु बास बस्छन् । यहीँ ओढारमा पहिलो रात टेन्ट बसालेर उनी रात काट्छन् । अनि बिहानै उकालो लाग्छन् । कतै साइकलमा खुरुरु कुद्छन् । कतै ठेल्छन् त कतै काँधमै बोकेर उकालो लाग्छन् साइकललाई । आँखै अगाडि दखिने लमतन्न टाङटुङे हिमश्रृंखलाले थकान बिर्साइदिन्छ उनको । शरद ऋतुको सुन्दरता नै विशेष लाग्छ उनलाई । बाटैभरि झरेका पातहरु लोभलाग्दा देखिन्छन् । फरक याममा यात्रा गर्दा जीवनका फरक रंगहरुसँग रंगिन प्रेरणा मिल्छ, उनी थप्छन्, ‘केही महिना अघि म, रुकुमकी सृजना वोली र हाम्रो टोली हरिया जंगल र रंगीचंगी फूलहरुका बगैँचासँग प्रेम गास्दै जगदुल्ला उक्लेका थियौं । त्यतिबेला तयार भएको ताल र सेरोफेरोको भिडियोबाट करिब ७ लाख जनाले युट्युबमा जगदुल्ला ताल नियालेका थिए । यसले हामीलाई थप हौसला मिलेको थियो ।’

लाताङ पाटनबाट उकालो लागेपछि उचाइ पनि बढ्दो हो । बाटाभर थुप्रिएका हिउँले संकेत दिन्छ । हिउँमा पनि उनी साइकल गुडाउन छाड्दैनन् । कतै कतै साइकलको पाङ्ग्रा चिप्लिएर उनी पछारिन्छन् तर रमाउँदै फेरि अगाडि बढ्छन् । जगदुल्ला ताल चियाउन र चिनाउन उनी जस्तोसुकै कठिन यात्रा पनि तय गर्न सक्छन् ।

डोल्पाको हिमालमा जादा साइकल बोक्दै बस्नेत भास्कर

ताल पुग्नु अघिको अन्तिम उकालो । मोबाइलमा उचाई ४६०० मिटर देखाउँदै छ । सास फुल्लेर आउँदो हो, स्या स्या गर्दै उनी साइकल काँधमै बोकेर धिमे गतिमा अघि बढ्छन् तर उचाइ बढेसँगै घुडासम्म रहेको हिउँ कम्मरकम्मरसम्म पुग्छ । जसोतसो उनी काँधमै साइकल बोकेर जगदुल्ला ताल पुग्छन् । वर्खामा निराकार देखिने ताल अहिले हिउँले बर्खो ओढेर बसेको देख्दा उनी मन्त्रमुग्ध भएर सुन्दरतामा हराइजान्छन् । जमेको तालमाथि उनी एक फन्को मस्त साइकल गुडाउँछन् । धीतमरुन्जेल फोटो र दृश्यहरु भिडियोमा कैद गर्छन् अनि झलस्या गोक्यो तालमा विदेशी पर्यटकहरुले स्किङ गरेको सम्झिन्छन्, जगदुल्लामा पनि कुनै दिन विदेशी पर्यटकहरु तालमाथि स्किङमा रमाउँदै कासी डाल्फा हिमाल नियाल्न आउँछन् होला है । साइकल बोकेर हिउँमा चिप्लेटी खेल्दै ओरालो झर्छन् अनि बुन्छन् कैयौं सपनाहरु मनमनै । विदेशीहरु आइस स्केटिङमा रमाइरहेका, तालमाथि मस्त स्किङ गरेर मन्त्रमुग्ध पर्यटकहरु एवं हाइ एल्टिच्युड साइकलिङ प्रतियोगितामा पाउदानी मारिरहेका साइकलिस्टहरु । हजारौं पर्यटकलाई भित्र्याउन सकिने प्रचुर संम्भावनाहरु बोकेको जगदुल्ला सेरोफेरो अझै गुमनाम रहँदा फेरि उनी खिस्रिक्क बन्छन् । तर एकदिन जरुर जगदुल्ला र सेरोफेरोले मुहार फेर्नेमा भने उनी विश्वस्त छन् ।

डोल्पाको हिमालमा जादा साइकल बोक्दै बस्नेत भास्कर

सन् २०१९ मा १७ जना साइकलिस्टको टोलीलाई नेतृत्व गरेर प्याङ्क बाइक सप काठमाडौंले १५ दिनमा जाजरकोटको राडीबाट फोक्सुण्डो ताल, त्रिपुराकोट, बलंगरा भञ्ज्याङ, जगदुल्ला हुँदै जुम्ला पुगेका थिए । त्यहीँ बेला फेरि फोक्सुण्डो ताल पुगेका उनलाई झलस्या जगदुल्ला तालको सम्झना आएको थियो । हुलम्हुल पर्यटकले भरिएको फोक्सुण्डो अनि गुमनाम जगदुल्ला ताल । त्यहीँ दिनदेखि अहोरात्र जगदुल्ला ताल चिनाउन उनी लागिपरे । यतिका वर्ष आफ्नै गाउँठाउँलाई चिनाउन लागिपर्दा पनि सरकार, संघसंस्था र विभिन्न कार्यालयबाट त्यति उत्साहजनक साथ र सहयोग पाएनन् तर यति सजिलै उनी कहाँ हार्थे र ? उनी हार्न जान्दैनन् । साइकलमा जगदुल्ला ताल र सेरोफेरो चिनाउने उनको अथक प्रयास अझै जारी छ । यसपछाडिको बलियो पिल्लर बनेको छ नेपालकै सबैभन्दा पहिलो साइकल पसल प्याङ्क बाइक सप एवं यसका प्रोपाइटर टिरेक मानन्धर । दुवैलाई उनी सम्झिरहन्छन् ।

जगदुल्ला ताल केवल ताल मात्र हैन, यसबारे इतिहास खोतल्दै उनी थप्छन्, ‘यो आफैंमा एक पवित्र तीर्थ स्थल एवं धार्मिक गन्तव्यस्थल हो । साउन पूर्णिमाका दिन यहाँ तीर्थ भर्न डोल्पा जिल्लाका मात्र नभई विभिन्न जिल्लाका तीर्थालुहरु यहाँसम्म आइपुग्छन् । गाँचेन मेरी राल्वा हिमालको काखैमा अवस्थित यस पवित्र तालबाट बगेको जगदुल्ला नदीले कैयौं भूभागहरु सिञ्चित गरेका छन् । अनि यसैमा आश्रित छन्् कैयौं जगदुल्लाबासीहरु । यतिमात्र नभई यसै सेरोफेरोमा रहेका कैयौं गुफाहरुमा ठूल्ठूला लामा गुरुहरुले ध्यान एवं तपस्या गरेका थिए । यता मानसरोवर कैलाश र जगदुल्ला ताललाई समान रुपले लिने जनविश्वास अझै छ । त्यसैले यहीँ ताल हुँदै माथि लाग्ने बाटोलाई स्वर्ग जाने बाटोका रुपमा मान्छन् ।’

ताल र तालसँग सम्बन्धित यति धेरै जानकारी बटुलिसकेका उनको शैक्षिक पृष्ठभूमि भने सिभिल इन्जिनियरिङ संकाय हो । तीन वर्ष बालाजु इन्जिनियरिङ कलेजमा अध्ययन गरेका उनको योजना पर्यटन विषयमा उच्च शिक्षा हासिल गरेर पर्यटनमा रहेको प्यासनलाई प्रोफेसनमा बदल्ने उनको सपना छ । अनि बुनेका छन्, जगदुल्ला ताल र सेरोफेरो समेटेर बुकलेट र ब्रोसरहरु तयार पार्ने सपना । त्यसपछि नेपाल पर्यटन बोर्ड, टान, ट्रेकिङ कम्पनीहरु एवं विभिन्न पर्यटनसँग आवद्ध संघसंस्थाहरुलाई जगदुल्ला तालसम्म निमन्त्रणा गरेर ताललाई पर्यटकीय गन्तव्यका रुपमा ब्रान्डिङ गर्ने । अनि जगदुल्ला गाउँपालिकाको मात्र नभई सिंगो कर्णाली प्रदेशको मुहार फेर्न सकिने सपना उनी पस्काउँछन् । डोल्पा जिल्लामा लुकेर रहेका कैयौं यस्ता पर्यटकीय गन्तव्यहरुको खोज, अध्ययन र प्रचारप्रसार गर्न सकिए दुर्गम डोल्पा जिल्लाले कोल्टे फेर्नेमा कुनै दुई मत छैन ।

पर्यटकहरुलाई तालसम्म पुग्नका लागि पदयात्राको तालिका गाउँपालिकासँग सहकार्य गरेर तयार पार्दै छन् उनी । से–फोक्सुन्डो राष्ट्रिय निकुञ्जसँग अनुमति लिएर ठाउँठाउँमा टि हाउस र होटलहरु सञ्चालनमा ल्याइनुपर्छ । यसमा सबैको सहकार्य र साथ पाइनेमा उनी आशावादी छन् ।

डोल्पाको हिमालमा बस्नेत भास्कर

आफू जन्मेको जन्मथलोलाई विश्वभर चिनाउने सपना बोकेर अहोरात्र खटिरहने भाष्करजस्ता युवाहरुका सपनाहरु साकार बनून् । जगदुल्ला ताल र सेरोफेरो कुनै समय विश्व पर्यटन बजारमा नामी गन्तव्य बन्नेमा कुनै दुई मत छैन । अभाव र गरिबीमा पिल्सिएका जगदुल्लाबासीका जनजीवन पनि फेरिनेछ । अनि चिन्नेछ जगदुल्लालाई विश्वले । त्यसदिन कर्णालीभर उनकै बाटो पछ्याउँदै कैयौं भाष्करजस्ता युवाहरु जन्मिसक्नेछन् ।