कोभिडको कारण रोकिएको सुरक्षा पन्त अभिनित नाटक ‘क्लेशाः’ दिल्ली र रामनगरमा मञ्चन हुने

सुरक्षा पन्त फाइल फोटो

काठमाडौं । सुरक्षा पन्त अभिनित नाटक ‘क्लेशाः’ २३ औं भारत रंग महोत्सवमा छनोट भइसकेको खबर यसअघि नै आइसकेको छ । यतिबेला भने यो नाटकको भारत मञ्चनलाई लिएर नयाँ खबर छ ।

प्रतीक्षा कट्टेलको लेखन र विजया कार्कीको परिकल्पना तथा निर्देशन रहेको यो नाटक फेब्रुअरी १७ र १९ सम्म मञ्चन हुने तय भएको छ । यो नाटक भारतीय रंग महोत्सवमा सन् २०२२ का लागि छनोट भएको थियो ।

कोभिडका कारण रोकिएको यो नाटकलाई पुनः मञ्चनका लागि निम्तो मिलेको हो । जसअनुसार ती मितिमा यो नाटक दिल्ली र रामनगरमा मञ्चन हुने तय भएको छ । महोत्सवमा छनोट ६२ मध्ये एक मात्र अन्तर्राष्ट्रिय नाटक रुसबाट छ । भारतको नाट्य प्रज्ञा प्रतिष्ठान मातहत रहेको राष्ट्रिय नाट्य विद्यालय (एनएसडी)ले वार्षिक रुपमा आयोजना गर्ने सो महोत्सव फेब्रुअरी १ देखि सुरु हुँदैछ ।

सन् १९९९ बाट सुरु महोत्सवमा यसअघि सुनिल पोखरेल, अनुप बराल, विमल सुवेदी लगायत एनएसडीबाट प्रशिक्षित नेपाली रंगकर्मीले सहभागिता जनाइसकेका छन् । यसपटक भारत रंग महोत्सवमा नेपालबाट नयाँ पुस्ताका युवा निर्देशकको डेब्यु नाटकले नै प्रतिनिधित्व गर्न लागेको हो । ‘क्लेशाः’ विजया कार्कीको डेब्यु निर्देशन हो ।

फेब्रुअरी १ देखि २६ सम्म आयोजना हुने महोत्सवमा यस वर्ष भारतका ५९ वटा नाटक, रुसको एक नाटक र दुई लोकनाटक छनोट भएको आधिकारिक वेबसाइटमा उल्लेख छ । साथै सन् २०२२ का लागि छानिएको नाटकमध्ये समावेश केही नाटकमा ‘क्लेशाः’ परेको हो ।

नाटक ‘क्लेशाः’को मुख्य स्रोत रामायण हो । यसले ऋषि वाल्मिकीको कथालाई समसामयिक रुपमा प्रस्तुत गर्ने प्रयास गरेको छ । ‘क्लेशाः’का पाँच तत्व अज्ञानता, अहंकार, मोह, विच्छेद र डरको दार्शनिक पृष्ठभूमिसहित नेपालको एक दुर्गम गाउँमा पञ्चायती व्यवस्थाको सामाजिक र सांस्कृतिक परिवेश नाटकमा छ ।